Proč jsou naše byty vhodné právě pro vás?

předchozím článku jsme se seznámili s netradičním konceptem bydlení ve Stodu. Rekonstrukcí bývalé pivovarské sýpky vzniklo skutečně nevšední místo pro život. Mnoho potenciálních zájemců možná na první pohled odradí lokalita bytového domu. Na následujících řádcích vás však přesvědčíme, že bydlení ve Stodu je srovnatelné, ba v mnoha ohledech i lepší než v Plzni.

Bydlení přímo v Plzni není vždy zárukou bezproblémové a rychlé cesty do práce. Ti šťastní ji třeba mají za rohem, ale mnozí z obyvatelů Plzně musejí při cestě do práce využít automobil nebo městskou hromadnou dopravu a cesta jim může zabrat i více než půl hodiny. Představte si třeba, že bydlíte na Lochotíně a pracujete na Borských polích. To není žádná lákavá představa.

Ze Stodu se na Borská pole dostanete mnohem rychleji. Autem přes Dobřany najedete na dálniční přivaděč na Vysoké a na Borech jste od domu za 18 minut. Na Slovanech pak za 20 minut. Když se rozhodnete jet po I26 přes Zbůch, potrvá to sice o pár minut déle, ale přesto budete na Borských polích za 23 minut. Na trase Stod – Plzeň je navíc velmi dobré vlakové i autobusové spojení, srovnatelné například s plzeňským MHD do Bukovce a výrazně lepší než MHD do Chrástu.

Zaměříme-li se na umístění samotného domu, nelze nesouhlasit s tím, že je vybrané velmi citlivě a rozvážně. Bytový dům stojí na velmi hezkém a zároveň pohodlném místě. Stod se od ostatních obcí na trase do Plzně značně liší. Například Líně, Zbůch či Chotěšov – původně hornické osady bez historické podoby, ve kterých jsou více než jasně patrné pozůstatky těžby uhlí z let minulých. Tyto obce se rozkládají podél obou stran státní silnice, přes kterou denně projede 24 tisíc vozidel, dominují jim staré neopravené stavby a celkově postrádají urbanistickou koncepci.

Ačkoliv jsou v těchto obcích patrné snahy o jejich zatraktivnění z hlediska bydlení, nelze je hodnotit jako podařené. Například ve Zbůchu byly postaveny tři nové bytové domy, v jejichž blízkosti se však nacházejí chátrající panelové domy. Marná je snaha evokovat mírně šikmými střechami vesnický charakter staveb, jsou to typické „paneláky“. Ty původní vedle nich působí jako memento z dob socialismu, jehož poslání však nebylo vyslyšeno, a i ve 21. století došlo k výstavbě něčeho obdobného. O kousek dál pak vyrůstá satelitní městečko řadových rodinných domů. Ty jsou naopak v moderním minimalistickém stylu, který se do okolního prostředí naprosto nehodí.

Pro většinu z nás je pořízení vlastního bydlení důležitým životním krokem, kterému však není často věnována dostatečná pozornost. Koupí bytu se lidé zavazují k mnohaletému, ba celoživotnímu splácení úvěru. S vaším bytem či domem a prostředím, ve kterém se nachází, budete spjati celý život, a tak je výběr lokality důležitější, než se často může zdát. Zamyslete se nad tím, kde budete bydlet. Kam budete mít výhled. Kam budou vaše děti chodit do školy. Kam budete chodit nakupovat. Kam budete chodit k lékaři.

Budete-li na trase z Plzně do Domažlic hledat obec, která bude vynikat ve všech aspektech života v ní, Stod jednoznačně zvítězí. Bývalá pivovarská sýpka se zde nachází v klidné lokalitě blízko soutoku dvou řek a do svého prostředí je velmi vkusně a citlivě zasazena. Bytový dům se nachází mimo oblast hlavního provozu, přitom pouhých 300 m do centra, do kterého se dostanete příjemnou procházkou přes lávku. V obci najdete nejen školu a supermarket, ale také nemocnici, sportovní halu, kostel, domov pro seniory či cukrárny a restaurace. Můžete zde relaxovat, snít a vychutnat si svůj život naplno.

 

Dalším aspektem, který při výběru bytu hraje důležitou roli, je jeho velikost. Největší zájem je vždy o ty nejmenší, a to z prostého důvodu – jsou nejlevnější. A pro jedince nebo páry mnohdy i dostačující. V případě rodiny s dětmi však není vhodné na rozloze bytu šetřit. Pořídíte-li si větší byt, vyhnete se budoucímu nepohodlí, ponorkové nemoci a hádkám. Zároveň je vhodné si uvědomit, že v hypoteční splátce se rozdíl několika set tisíc rovnoměrně rozpustí do všech měsíčních splátek, které vám stoupnou o pouhých několik stokorun. A jak sami víte, tuto částku člověk v běžném měsíčním provozu utratí, ani neví jak.

Posledním, ale tím nejzásadnějším faktorem při koupi bytu, je samozřejmě cena. Byt ve Stodu je průměrně o 400 až 600 tisíc levnější než obdobný byt v Plzni. To znamená, že pořídíte-li si byt ve Stodu namísto v Plzni, zbydou vám peníze třeba na dvě nová auta.

Samozřejmě lze argumentovat tím, že uspořené peníze za koupi bytu jsou následovně investovány na dojíždění do Plzně. Podíváme-li se na konkrétní čísla, budete překvapeni. Když denně najedete o 35 km více, než byste najeli v Plzni při cestě do práce, ročně se jedná o přibližně 8500 km navíc. Při spotřebě 8 l/100 km to je 680 litrů benzínu či nafty. Budeme-li uvažovat cenu 30 Kč za litr, zaplatíte na pohonných hmotách o 20 tisíc Kč více. Ani ne dvě kávy denně. To však znamená, že takto můžete dojíždět do práce více než 20 let, než „projezdíte“ cenový rozdíl v pořízení bytu.

V neposlední řadě lze koupi bytu považovat za dlouhodobou investici. Poptávka po nájemních bytech je díky rostoucímu průmyslu v okolí Stodu stejná jako v Plzni. V okolí Stodu existuje řada pracovních nabídek, a to zejména od zahraničních firem etablovaných v místní průmyslové zóně. Jedná se například o společnosti MURR Elektronik, AGC Stod, TONDACH a další.  Dalším významným zaměstnavatelem je i Nemocnice Stod. V blízkém Holýšově se pak nachází rozsáhlá výroba pro automobilový průmysl, například společnosti EVO Bus nebo Wuppermann Kovotechnika, a v Chotěšově pak třeba MD Elektronik. Průmyslová zóna Ostrov u Stříbra je pak od Stodu vzdálena pouhých 11 km.

A zde jeden konkrétní příklad. Průměrný byt 3+kk v Plzni, v tomto případě z jednoho nejmenovaného projektu na okraji města, výměra 70,4 m2 včetně balkonu, cena 2 990 000 Kč. Byt č. 15 v našem projektu, 4. NP, výměra 79 m2 včetně balkonu, cena 2 560 000 Kč. Rozdíl v pořizovací ceně činí 430 000 Kč, byt ve Stodu je přitom o více než 10 % větší, takže za stejně velký byt v Plzni bychom zaplatili ještě o dalších 200-300 000 Kč více. A mít nebo nemít v kapse 600 – 700 tisíc, to už je poznat.

A jak takový byt pronajmeme? V Plzni za 11 až 12 tisíc Kč měsíčně, ve Stodu za 9 až 10 tisíc Kč za měsíc. Ve Stodu je přitom nabídka bytů oproti situaci v Plzní velmi omezená a poptávka roste. Za rok činí rozdíl v přijatém nájemném 24 tisíc Kč ve prospěch Plzně. Vyšší nájemné v Plzni vyrovná rozdíl v pořizovací ceně bytu až za cirka 18 -20 let.  Chce se Vám tak dlouho čekat?

Máte zájem o prohlídku nebo další informace? Nevhájete nás kontaktovat na čísle 603 508 071 či e-mailu petr.kourim@agireal.cz.

Pro více novinek nás sledujte na našem Facebookovém profilu.